Zaujimavosti pri cyklotrasách v okolí Prešova



Mesto Prešov je centrom regiónu Šariš. Je tretím najväčším mestom Slovenska, cez ktoré vedú dôležité dopravné koridory z Poľska do Maďarska ako aj zo západu Slovenska ďalej na východ a Ukrajinu. Je sídlom Prešovského samospavného kraja ako aj radu ďalších inštitúcií. Sidli tu krajské múzeum, šarišská galéria, múzeum vín ako aj divadlo Jónaša Záborského a divadlo Alexandra Duchnoviča. Okrem rozsiahleho novodobého rozvoja má aj bohatú minulosť o ktorej svedčia mnohé historické objekty a kultúrne pamiatky.
Národná kultúrna pamiatka Solivar pri Prešove
Tel.:   +421 51 775 74 27
Ut-Pi/Tu-Fr   9:00 - 17:00
So/Sa            0:00 - 16:00
Zaraďuje sa medzi navýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.
Komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky z 17.storočia, neskôr zmodernizovaných podľa zásad klasického urbanizmu.
K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä: šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta (varňa), sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). Jama Leopold bola centrálnym stvárkovým dielom, ktoré treba považovat za najstaršie. Začali ju hĺbiť v roku 1571. Ide vlastne o jamu pôvodne nazývanú Cisárska, hlbokú 155 m. V roku 2001 bola sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare.

Šarišský hrad sa nachádza na homolovitom sopečnom kopci vo výške 570 m.n.m. nad mestom Veľký Šariš a je dominantou blízkého okolia Prešova. Prvé doklady o osídlení hradného kopca sú už z paleolitu. Hrad sa prvýkrát spomína pod menom Sarus v roku 1245. Hrad postavili na ochranu dôležitej obchodnej, tzv. Toryskej cesty. Bol sídlom kráľov v čase, keď sa zdržiavali v Šariši (Belo IV., Štefan, Ladislav IV.). Po roku 1660, keď časť hradu nešťastnou náhodou vyletela do povetria po explózii pušného prachu, nastal postupne úpadok celého hradu. Jeho deštrukcii pomohol aj vtedajší hradný kapitán, ktorý dal v roku 1687 podpáliť poškodené hradné budovy. Odvtedy je v ruinách. Z centrálnej veže je nádherný kruhový výhľad na široké okolie.Hradný kopec je Národnou prírodnou rezerváciou.
prístup: z Veľkého Šariša po štatnej ceste na Medzaný a od kríža vedie na vrchol asfaltová cesta s naučným chodníkom.
Kapušanský hrad sa nachádza severne obce Kapušaný na skalnatom výbežku zvanom Zamčisko. Hrad sa prvýkrát spomína v roku 1249 ako hrad Tobul. Veľa krát zmeníl majiteľov, niekoľko krát bol dobyty a viac krát vyhorel. 9. júla 1709 dal Telekessy hrad podpáliť a úplne zničiť, o tri roky bol však znovu obnovený, no z rozhodnutia uhorského snemu v roku 1715 ho musela majiteľka podpáliť a zničiť.
prístup: Na hrad vedie zelená turistická značka zo železničnej stanice. Trasa je mierne náročnejšia. Výstup trvá zhruba 40 min.
Na hrad sa da výjsť aj na bicykli. Pri informačnej tabuli o hrade je treba zabočiť doľava a pri družstve doprava. Po lesnej ceste sa dostaneme k hradu z druhej strany. Výstup trva 20-25 min. Je z neho pekný výhľad, je vidieť Zbojnícky aj Šarišský hrad a niekedy aj Vysoké Tatry.
Herlianský Gejzírje jediný studenovodný gejzír v Evrope. Bol navrtaný v r. 1872 keď erupcia vody zničila vrtnú vežu. Erupcia trvala 10 dni a voda striekala až do výšky 112 metrov. V súčasnosti sa erupcie opakujú v Intervále 23 až 36 hodín a voda strieka do výšky cez 20 metrov


Slovenský cykloklub Šariš Prešov
Baštová 43, 080 01 Prešov
0905/200 766
Ľubo Hrečko